SABR klubmesterskaber


Regler:
SABR kårer hvert år 8 klubmestre iblandt klubbens medlemmer. Der er mulighed for at vinde følgende pokaler:
 
- Elev-ryttermester (hjælperklasser er IKKE en del af mesterskaberne)
- Dressurmester - Pony
- Dressurmester - Hest
- Springmester - Pony (bomklasser er IKKE en del af mesterskaberne)
- Stor springmester - Hest (bomklasser er IKKE en del af mesterskaberne)
- Ringridningsmester
- Udenbys championatsmester (mest vindende) - DRESSUR
- Udenbys championatsmester (mest vindende) - SPRING 
 
Pokalerne er vandrepokaler, som udleveres ved FINALE-stævnet.
 
Du er med i det interne mesterskabs-kapløb uanset hvor mange af klubbens mesterskabs-afdelinger du har deltaget i, men skal, så vidt det er muligt, deltage ved finalestævnet.
Klubmestrene/pokalvinderne bliver dem der samlet set har flest point efter finalestævnet.
Ved evt. ekvipager med lige mange point, er det være resultatet fra FINALE-stævnet der afgør hvem der bliver klubmester.
 
Det er ekvipagen, der tildeles point i henholdsvis dressur og spring.
For elevryttere er det rytteren, der tildeles point, da de ikke selv kan bestemme, hvilken pony/hest de rider. Elevrytterne kan optjene point til elevmesterpokalen i både dressur og spring.
 
Vandrepokaler:
- Vandrepokalerne er til låns og skal behandles ordentligt.
- De overrækkes til klubmestrene ved finalestævnet, men afleveres igen senest 1. februar året efter for gravering.
- Ved den årlige ordinære generalforsamlingen i slutningen af februar overrækkes de atter til sidste års vindere.
- Forrige års vindere modtager en lille erindring. 
- De "udenbys" pokaler er sponsoreret af Maia's Vask 

Pointsystem for klub- og championatsmesterskaber 2021:
DRESSUR 
LD 
LC 
LB 
LA og over 
Ekstra v.  udenbys C- stv. E  Ekstra v.  udenbys B- stævner  
 Pr. startende klasse 
  
 1. plads (over 5 startende) 
20 
21 
23 
25 
  
 1. plads (2-4 startende) 
15 
17 
19 
21 
  
 2. plads yderligere 
15 
17 
19 
21 
  
 3. plads yderligere 
10 
12 
14 
16 
  
 4. plads + øvrige placeringer yderligere 
11 
  

 

SPRING 
LF og LE 
LD og LC 
LB og LA 
MB og over 
Ekstra v.  udenbys C- stv. E  Ekstra v.  udenbys B- stævner  
 Pr. startende klasse 
  
 1. plads (over 5 startende) 
20 
21 
23 
25 
  
 1. plads (2-4 startende) 
15 
17 
19 
21 
  
 2. plads yderligere 
15 
17 
19 
21 
  
 3. plads yderligere 
10 
12 
14 
16 
  
 4. plads + øvrige placeringer yderligere 
11 
  
 Fejlfri runde i met. B0 yderligerer   5 5  5 

Der kunne i 2021 samles point til klubmesterskaberne ved nedenstående stævner:

  1. Bededagsstævne den 30 april - 2 maj 
  2. Skt. Hans stævne den 26-27 juni
  3. Sensommerstævne den 14-15 august
  4. Efterårsstævne den 4-5 september

SABR "udenbys" pokaler i DRESSUR og SPRING

Pokalerne vindes af de SABR-ryttere, der har samlet flest point ved stævner i andre klubber i løbet af et år i henholdsvis dressur og spring. 

Er du medlem af Sabro Rideklub og starter stævner i andre klubber, kan du indsamle nedenstående point til "SABR udenbys pokaler".

Mandag senest kl. 18 indberettes resultaterne fra ugen før til Anette Nielsen fra klubbens stævneudvalg: anette@grgroup.dk 

Mailen skal indeholde: Rytter, Hest, Klasse(r), evt. placering og screenshot eller link til resultatet på Equipe.
 
Nyt fra 1. januar 2021:
Fremover samles der point til de "udenbys"-mesterskaber fra den 1. september til 31. august det efterfølgende år.
Vinderne overrækkes pokalen til klubbens finalestævne sammen med årets øvrige klubmestre.

I 2021 samles derfor point i en kortere periode, altså fra 1. januar 2021 til 31. august 2021.

Klubmestre:

Klubmester 2021 - kåret den v. finalestævnet 4.-5. september 2021:

MesterskabRytterPony/hestPoint
Dressur - PonyAmanda Wirenfeldt Meldgaard PersHohnhorst Jamiro99
Dressur - HestCamilla JeppesenFirenzo af Hvarre
165
Spring - PonyCecilie B. ØrskouAnemone Wales
72
Spring - HestPernille Lærke Krantz Trant
Nørlunds Amartillo
23
ElevmesterMaja Lund OlsenElevheste105
RingridningMaja Lund Olsen
Elevhest 

Udenbys mestre 2021 kåret den v. finalestævnet 4.-5. september 2021:

MesterskabRytterPony/hestPoint
Udenbys -DressurPernille Lærke Krantz Trant
Nørlunds Amartillo
91
Udenbys - SpringEmma Rigmor Vendelbo Madsen
Tynagh Ruth
164

Tidligere SABR Klubmestre 

År MesterskabRytterPony/hest
 2020 Dressur - Pony Ida Glad Nielsen Amazing Favorite
  Dressur - Hest Pernille Lærke Krantz Trant Nørlunds Amartillo
  Spring - Pony Nora Andreasen Prinsesse Mary
  Spring - Hest Sharyn Dell Victoria
  Elevmester Cecilie Wiese Elevheste
  Ringridning Isabella Jeppesen Jessie Girl
  Udenbys - Dressur  Ida Glad Nielsen Amazing Favorite
  Udenbys - Spring Isabella Rubow Odin
    
 2019Dressur - PonyLiva Thorsen Prinds Zoltan
 Dressur - HestPernille L K TrantNørlunds Amartillo
 Spring - PonyKarla S B Gulstad
Nebo Cappuccino
 Spring - HestPernille L K TrantNørlunds Amartillo
 ElevmesterSilvia W L Pedersen
Elevheste
 RingridningIsabella JeppesenFredsbos Twandon
 Udenbys - Dressur Isabella Jeppesen
Fredsbos Twandon
 Udenbys - Spring
Isabella M Rubow Odin
    
 2018Dressur - Pony
Mathilde Brøndum A Søndermarkens Hannibal 
 Dressur - Hest
Thilde S Vendelbo Nielsen Wonderboy 
 Spring - Pony Amanda Hviid Gam Spirit 
 Spring - Hest Maja Lykke Seiersen Hera-F 
 Elevmester Astrid Jacobsen Løth Elevheste 
 Ringridning Isabella Jeppesen Fredsbos Twandon 
 Udenbys - Dressur Rebecca L Bøgh Nielsen Golden Delight-Lau 
 Udenbys - SpringIsabella Jeppesen Fredsbos Twandon 
    
 2017Dressur - Pony Amanda Hviid Gam Spirit  
 Dressur - Hest Maria Beermann Bella Godthåb 
 Spring - Pony  Isabella Jeppesen Fredsbos Twandon  
 Spring - Hest  Nanna Liv K Agerskov Lacoste 
 Elevmester  Thilde S V Nielsen Elevheste
 Ringridning  Nanna Liv K Agerskov Lilholts Baluo 
 
  
 2016Dressur - Pony  Camilla Jeppesen Kenobi 
 Dressur - Hest  Laura Kjøller Bella Godthåb  
 Spring - Pony  Mathilde B Andersen Lazantie 
 Spring - Hest  Nanna Liv K Agerskov Safir’s Aston 
 Elevmester  Maja Lund Olsen Elevheste 
 Ringridning
Cecilie B Ørskou Leonardo 
    
 2015Dressur - Lille Sophie-Amalie D F Sørensen Top Gun 
 Dressur - Stor Rebecca L Bøgh Nielsen Mr. Lucky Boy 
 Spring - Lille Isabella Jeppesen Torps Isabeau 
 Spring - Stor Katrine P Elkrog Stagsteds Desiré De Revel 
 Elevmester Emilie Elleskov Thygesen Elevheste  
 Ringridning Camilla Jeppesen Torps Isabeau 
 Mest vindende, SABR kombi Rebecca L Bøgh Nielsen Mr. Lucky Boy  
    
 2014Dressur - Lille  Malou Jul Just Capella 
 Dressur - Stor Karen Sylvest Storgaardens Rialto 
 Spring - Lille  Sophie-Amalie D F Sørensen Freja 
 Spring - Stor  Marie Nielsen Sønderlunds Cashew 
 Elevmester  Mathilde Fiirgaard Elevheste 
 Ringridning  Rebecca H Taulborg Nymarkens Danar 
 Mest vindende, SABR kombi  Freja Erikstrup Bjerregaards Zenta 
 Mest vindende, udenbys Freja Erikstrup Bjerregaards Zenta  
    
 2013Dressur - Lille Rebecca L Bøgh Nielsen Mr. Lucky Boy  
 Dressur - Stor Rikke Halse Kristensen  Apatchi 
 Spring - Lille Julia Dalum
Nymarkens Danar  
 Spring - Stor Line Ginnerup Julius 
 Elevmester Jane Sørensen Elevheste 
 Ringridning Sophie-Amalie D F Sørensen Tilia Guldbæk 
 Mest vindende, SABR kombi  Freja Erikstrup  Bjerregaards Zenta  
 Mest vindende, udenbys kombiAstrid Lyngholm Johansen Jasmin Overskovlund 
 Mest hjælpsomme Caroline Schriver  
    
2012 Dressur - Lille Mille Østerbye Frej 
 Dressur - Stor Katrine P Elkrog   
 Spring - Lille Astrid Lyngholm Johansen Jasmin Overskovlund 
 Spring - Stor Katrine P Elkrog  
 Elevmester Morten Jensen Elevheste 
 Ringridning Sophie-Amalie D F Sørensen  
 Mest vindende, SABR kombi  Freja Erikstrup  Bjerregaards Zenta  
 Mest vindende, udenbys kombi Freja Erikstrup  Bjerregaards Zenta  


Sponsorer